18/2/2024
LIEPĀJA, LATVIJA

Zviedrijas rallijā lieliska uzvara Esapekam Lapi

FIA pasaules rallija čempionāta (WRC) sezonas otrais posms Rally Sweden noslēdzies ar Somijas ekipāžas Esapekas Lapi / Jannes Ferma uzvaru, Hyundai Shell Mobis World Rally Team duetam izcīnot savu otro uzvaru WRC karjerā. Otrā vieta Toyota Gazoo Racing World Rally Team pilota Elfina Evansa ekipāža. Rallija izskaņā iemesls svinībām arī M-Sport Ford World Rally Team, kuras pilota Adriena Furmo ekipāžai pirmais goda pjedestāls karjerā.

2024 FIA World Rally Championship, Esapekka Lappi, Hyundai ©RedBullContentPool

Pēc pirmā rallija ātrumposma ceturtdienas vakarā pirmā trijnieka pozīcijās ierindojās trīs Toyota Gazoo Racing World Rally Team piloti Kalle Rovanpera, Takamoto Katsuta un Elfins Evanss. Notikumiem un pavērsieniem bagāta bija Zviedrijas rallija pirmā pilnā diena. Neskatoties uz to, ka pirmais aplis piektdienas iesākumā tika veikts salīdzinoši apmierinošos laika apstākļos, rallija ceturtajā ātrumposmā iespaidīgajās sniega kupenās iestiga gan igaunis Ots Tanaks (Hyundai), gan pēdējo divu gadu pasaules čempions, soms Kalle Rovanpera, pēc kuru neveiksmēm uz Rally Sweden līderpozīciju pacēlās Katsuta. Pēcpusdienā visu vēl vairāk sarežģīja ne vien tumsas iestāšanās, bet arī pamatīgais sniegputenis. Ekipāžām, kas startēja pirmās, nācās pamatīgi šķūrēt sniegu, līdz ar to vēlāk startējošie autosportisti spēja uzrādīt labākus laikus. Tādējādi piektajā ātrumposmā absolūti ātrāko laiku uzstādīja WRC2 čempionātā startējošais igaunis Georgs Linnamē (Toyota GR Yaris Rally2), bet viņam sekoja vēl viens WRC2 pilots Olivers Solbergs (Škoda Fabia RS Rally2). Arī turpmākie piektdienas ātrumposmi sagādāja vairums izaicinājumu, dienas izskaņā vēlreiz mainoties rallija līderiem, šoreiz ātrākās ekipāžas godu Esapekam Lapi, kuram 3,2 sekunžu pārsvars pār Katsutu. Tikmēr kopvērtējuma trešajā pozīcijā starp vadošajām WRC kategorijas mašīnām iespraucās Solbergs ar Rally2 auto.

2024 FIA World Rally Championship, Elfyn Evans, Toyota ©RedBullContentPool

Rallija sestdiena pienāca ar skaidru un saulainu laiku, ļaujot skatītājiem pilnvērtīgi izbaudīt pasaules čempionāta posma krāšņumu. Dienas laikā ekipāžām bija jāveic septiņi ātrumposmi, un lai gan Katsuta bija uzsācis pakaļdzīšanos līderim, samazinot atstatumu līdz 0,9 sekundēm, jau dienas otrajā ātrumposmā kļūdījās arī japāņu pilots, iestiegot pamatīgā sniega kupenā. Pēc Katsutas avārijas drošā līderpozīcijā nokļuva Lapi, tuvāko sekotāju apsteidzot par vairāk nekā 90 sekundēm. Tikmēr par pozitīviem mirkļiem M-Sport Ford World Rally Team nometnē parūpējās Adriens Furmo, kurš rallija 11. ātrumposmā uzrādīja absolūti labāko rezultātu. Dienas noslēgumā Lapi tuvāko sekotāju Furmo apsteidza par 1 minūti 6,3 sekundēm. Otrajā pozīcijā Furmo, bet trešajā vietā ierindojās Evanss.

2024 FIA World Rally Championship, Adrien Fourmaux, Ford ©RedBullContentPool

Svētdienas noslēdzošos trīs ātrumposmus droši veica Lapi, izcīnot vien savu otro uzvaru karjerā (Lapi pirmo uzvaru guva 2017. gada Rally Finland). Otro vietu rallijā saglabāja Elfins Evanss, savukārt trešā vieta rallijā un pirmais goda pjedestāls karjerā francūzim Adrienam Furmo.

2024 FIA World Rally Championship, Rally Sweden ©RedBullContentPool

Rallija noslēdzošajā Power Stage ātrumposmā par neveiksmēm iepriekšējās dienās revanšējās Rovanpera, kurš, uzrādot ātrāko laiku, tika pie maksimālajiem pieciem punktiem, četrus punktus ieguva Evanss, bet 3 punkti sezonas pirmā posma uzvarētājam un čempionāta kopvērtējuma līderim Tjerī Noivilam (Hyundai).

“Neticami lieliski! Ļoti lieliski. Tiecos pēc šīs otrās uzvaras kādu laiku… Gribētu teikt paldies daudziem, bet noteikti aizmirsīšu kādam pateikties. Noteikti paldies jāsaka Sirilam (Abiteboulam), ka viņš mani paturēja komandā. Paldies komandai, ģimenei, draugiem!” sajūsmu pēc finiša neslēpa rallija uzvarētājs Esapeka Lapi.

Aizraujošas cīņas, kā ierasts, vērojamas bija WRC2 čempionātā, vairākām ekipāžām atsevišķos ātrumposmos uzrādot ļoti konkurētspējīgus rezultātus arī absolūtajā ieskaitē. Līdz rallija izskaņai pamatīgu minūtes un 19,7 sekunžu pārsvaru izdevās sakrāt 2003. gada WRC čempiona Petera Solberga dēlam Oliveram Solbergam, izcīnot uzvaru savā māju rallijā, turklāt finišējot piektajā vietā rallija absolūtajā ieskaitē. Savukārt cīņā par otro vietu vien par nieka 2,5 sekundēm tuvāko sekotāju Linamē apsteidza soms Sāmi Pajari (Toyota GR Yaris Rally2).

2024 FIA World Rally Championship, Oliver Solberg ©RedBullContentPool

WRC čempionāta kopvērtējumā Noivils saglabā līderpozīciju ar 48 punktiem, bet vien par trīs punktiem atpaliek Evanss, kamēr ar lielisku sniegumu Zviedrijā uz trešo vietu nu pakāpies ir Furmo. Komandu kopvērtējumā Toyota Gazoo Racing WRT un Hyundai Shell Mobis WRT komandas dala pirmo pozīciju ar 87 punktiem, savukārt M-Sport Ford WRT vienība ar 47 punktiem ierindojas trešajā vietā.

Nākamajā FIA pasaules rallija čempionāta posmā dalībnieki no Zviedrijas ziemas pārcelsies uz daudz siltākiem klimatiskajiem apstākļiem, 28. – 31. martā veicot Safari Rally Kenya posmu Āfrikā.

FIA pasaules rallija čempionāta posmu Tet Rally Latvia, kas Latvijā norisināsies 2024. gada 18.-21. jūlijā, iespējams sarīkot pateicoties atbalstam, ko sniedz Izglītības un zinātnes ministrija, rallija pilsēta Liepāja, kā arī Rīgas valstspilsētas, Tukuma novada, Talsu novada un Kuldīgas novada pašvaldība. Īpašs paldies ģenerālsponsoram Tet, liels paldies galvenajiem sponsoriem Ramirent un Sportland, kā arī oficiālajam auto partnerim Toyota, sponsoriem SIXT, Fristads un BTA. Paldies mūsu partneriem Canon Biznesa Centrs Liepāja, Latvijas Valsts meži un Dienvidkurzemes novads. Sacensību informatīvo atbalstu nodrošina ziņu portāls DELFI un Sporta Avīze. Paldies par palīdzību visiem Tet Rally Latvia atbalstītājiem AKROPOLE, Biķernieku trase, CSDD, DHL, Elnetworks, Flora, FN Serviss, Jānis Pūce, Löfbergs, MB Grupa, OCT Composites, Peltors, SignTech, Swecon, Rentadisplay, Törley, kā arī tehniskajam partnerim Sports Racing Technologies. Tet Rally Latvia rīko RA Events kopā ar Ātruma festivālu Kurzeme un Latvijas Automobiļu federāciju.